Alapítványunk egyéb tevékenységei révén kapcsolatban áll Zsugonits Gáborral, aki hivatásos fotós. Munkakapcsolatunk során több projektben működtünk már együtt, mely élmények érdekes felismerésre vezettek minket a fotózás “terápiás” hatásaival kapcsolatban. Megkértem Gábort, hogy blogunk vendégbejegyzőként foglalja össze a portréfotózás során szerzett tapasztalatait és első kézből mutassa be új és különleges szolgáltatásunkat, mely az önbizalom és önértékelés erősítését célozza klienseink számára:
„Az igazi portréfotózás már a pszichológia határát súrolja. Az alany szempontjából alapvetően egy dinamikus folyamat, változás. Egy fotó több, mint CSAK kép, mert a külső és belső én egyszerre van jelen: „A kép Te magad vagy!”
A többalkalmas fotózás során az alanyokon tapasztalható szembetűnő változás – elsősorban – az önmagukhoz való viszonyulás terén megfigyelhető, szinte általános.
Az első alkalommal a külsőről alkotott negatív képük – amely önmagukhoz való viszonyukat is tükrözi – kezdetben jellemzően elutasító, sokszor szélsőségesen hibakereső. Figyelmük az esetleges hiányosságokra fókuszál: „Úristen, hogy nézek ki!”
A második alkalommal már otthonosabbnak, biztonságosabbnak érzik a „fotózkodás-élményt”, kezdik élvezni: „Jó móka!”. Az oldottabb viselkedésnek köszönhetően a fényképeken kezdenek megjelenni a spontán énnek olyan része(i), amely addig az alany számára ismeretlenek vagy öntudatlanok voltak. „Tudatosulás:)!” Az elkészült felvételeken kezdik észrevenni, felfedezni és értékelni külső – ezáltal belső – jellemvonásaikat: „Csak pozitívan, fő az önbizalom!”. Ez a fajta önismeret az önértékelés spontán fejlődését, javulását eredményezi.
Harmadik – záró – alkalommal megfigyelhetőek az alany addig készült fotókról való pozitív megnyilatkozásai. Ezenkívül a fotós szituációban nagyobb teret nyer a spontán viselkedés: bátrabb testtartás, improvizáció, mosoly: „Megmutatom magam a világnak!”. Az így elkészült felvételekhez való viszony már jellemzően elfogadó és önértékelő.”
A beszélgetés során mindkettőnkben megfogalmazódott a felismerés, hogy a portréfotózás és a pszichológia milyen közel áll egymáshoz és adott esetben kölcsönösen kiegészítheti, hatékonyabbá teheti a folyamatokat. Ezért úgy döntöttünk, hogy „ÉnKép(em)” – néven együttműködve egy közös projektet indítunk el.
Ennek során a portréfotózás és a terápiás beszélgetés összevonásával egy, az eddigieknél még hatékonyabb önértékelési- és önbizalom- fejlesztés, fejlődés kap teret.
Jólélekkel ajánlom mindenkinek, aki nyitott az újra, aki szívesen fotózkodna biztonságos légkörben, terápiás-beszélgetős támogatással, csak eddig nem tudta rászánni magát, mert ellenérzései voltak/vannak önmaga felvállalásával kapcsolatban.
Önismeret. Önbizalom. Önértékelés.”
Ha úgy érzed, hogy magabiztosabb szeretnél lenni az élet különböző területein, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot! Lesz egy szép, sok helyen felhasználható fotókkal teli portfóliód és új, pozitív élményeid önmagadról.