A halogatás jelensége mindannyiunknak ismerős. Ez az egyik leggyakoribb és legalattomosabb gátja a produktivitásnak. Néhányan az életük összes területén jelentkező nehézségként tapasztalják meg, míg mások ritkábban, csak bizonyos helyzetekben szembesülnek vele. A halogatás válhat akár krónikussá is, egészségügyi problémák sorát okozva. Hiába az untig hallgatott mondás, „Amit ma megtehetsz ne halaszd holnapra” – sokszor egyszerűen képtelenek vagyunk megszabadulni ettől a „rossz szokástól”. De valóban egy rossz szokásról, vagy esetleg lustaságról van szó? Mi áll a halogatás hátterében, és hogyan tudjuk jobban megérteni, s akár az előnyünkre fordítani?
Halogatás = lustaság?
Nem egészen, hiszen a „lustaság” egy viselkedésmintázat, bizonyos magatartások címkézésére használjuk. Feltehetjük a kérdést, hogy miből tudjuk, hogy valaki lusta – pl. abból, hogy mindig az utolsó pillanatban adja le a munkáit. Viszont, ha a lustaságának az okait keressük: „miért adja le mindig későn a munkáit? – mert lusta” – egy körkörös érvelés jön létre, valódi magyarázat nélkül. A halogatás hátterében több faktor áll.
Az időnk vagy az érzelmeink rabságában vagyunk?
Kétféle elmélet alakult ki a halogatás mivoltával kapcsolatban. A hagyományos nézet szerint a halogatás egy időgazdálkodási nehézség. Eszerint a halogatók rosszul mérik fel a feladatukhoz szükséges időt, azt nem szervezik hatékonyan, sok a figyelem-elterelő inger körülöttük… Ennek fényében a megoldás lehet egy jól átgondolt napirend, megfelelő időbeosztással. Azonban az utóbbi időben a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a halogatás sokkal inkább szól az érzelmek menedzseléséről, mint az időmenedzsmentről. A feladat, amit elodázunk valamiért rossz érzést kelt bennünk, amivel nehezen küzdünk meg – vagy mert unalmas, vagy túl nehéz, vagy aggódunk a kudarc miatt. Ezért, hogy pillanatnyilag jobban érezzük magunkat, valami egész mást kezdünk csinálni.
Tehát, ha a kudarctól való félelem felől közelítjük meg a kérdést, a halogatás egy megküzdési mód lehet a számunkra túlságosan szorongáskeltő helyzetben. Amikor a szokásos, addig működő stresszkezelési és problémamegoldási technikáink nem válnak be, egyre inkább elodázzuk a dologgal való szembesülést, a feladat elvégzését. Amint ez megtörtént, és mással kezdünk foglalkozni, eltereljük a figyelmünket róla, élvezetesebb dologba fogunk – egyből csökken a szorongásunk és komfortosabban érezzük magunkat. Például, macskás videókat kezdünk nézni online. Úgy tűnik, az internetet elárasztó cicás videók népszerűsége hátterében is a halogatás és a kevésbé hatékony érzelemszabályozás állnak. Vizsgálatokból ugyanis kiderül, a cicás tartalmat fogyasztók nagy része azért választja ezeket a videókat, hogy a rövidtávú, hedonista örömszerzés által kerülje a munkát vagy a kellemetlen feladatokat. Ugyanakkor a szórakoztató média fogyasztása jócskán növeli a bűntudatot azzal kapcsolatban, hogy nem a jelentős feladatainkat végezzük. A bűntudati aspektus is azt támasztja alá, hogy a halogatás inkább egy hibás érzelemszabályozási stratégiának tűnik.
A halogatás mögött a kudarckerüléssel összefüggésben állhat a perfekcionizmus, ami a tökéletességre törekvést és/vagy a személy saját magával kapcsolatos túlzott elvárásait foglalja magába. Ha irreális elvárásokat állítunk magunk elé, önmagukkal kapcsolatos kételyek gyötörnek és hajlamosak vagyunk a túlzott önkritikára, nagyobb eséllyel fogjuk elhalogatni a feladatunkat – amiről egyébként is azt hisszük, eleve kudarcra van ítélve. Ezzel elkerülhetjük az elégedetlenség-érzést, a szégyent, a zavarunkat. Míg ez rövid távon azonnal javít a hangulatunkon, hosszú távon súlyos árat fizethetünk azért a distresszért, amit az utolsó pillanatokban tett erőfeszítések és a feladatok tobzódásával járó aggodalmaskodás hoz.
Ugyanakkor lehetséges, hogy amiatt választjuk a kötelezettségeink elodázását, mert az értékeink és a tetteink nincsenek összhangban. Azaz a halogatás felfedheti azt, hogy egy olyan dolog mellett köteleződtünk el, ami nem fontos a számunkra. Előfordulhat, hogy egyszerűen csak nem válaszoltuk meg a „miért?” kérdést. Ez az alapvető mulasztás elhomályosíthatja a céljainkat, megzavarja a hozzájuk vezető lépéseket, megfékezve a fejlődést. Rámutathat arra, hogy egy olyan döntést hoztunk a jövőnkkel kapcsolatban, ami nem a megfelelő, már nem okoz örömet. Amikor a halogatásunk valódi okaira nyitottsággal és őszinteséggel nézünk rá, az hozhat egy nagyfokú „megvilágosodást” és megkönnyebbülést – nem feltétlenül kell megszabadulni tőle.
Mit tehetünk a halogatás leküzdése érdekében?
Amennyiben a halogatásra érzelemszabályozási nehézségként tekintünk, fontos megemlíteni a „pszichés rugalmasság” fogalmát. Ez arra utal, hogy a személy tudatosan, nyitottan legyen képes jelen lenni. Meg tudja figyelni saját belső élményeinek áramlását, hogy azokkal összhangban vagy éppen ellentétesen tudjon működni, a saját céljai irányában. Minél inkább rugalmas pszichésen valaki, annál kevésbé esik bele a halogatás csapdájába.
Az érzelemszabályozási készségeink fejlesztésével tehát hatékonyan csökkenthetjük a halogatás mértékét. Egy ezzel kapcsolatos vizsgálatban a kellemetlen érzelmek módosítása érdekében a résztvevők rövid relaxációs gyakorlatokat sajátítottak el, így egy nyugodtabb, higgadtabb állapotba kerültek. Ezután újraértékelték azt, hogy az elkerülendő, elhalogatott feladat valóban akkora negatív hatással jár-e, tényleg annyira tartani kell tőle, mint ahogyan elsőre hitték. Végül döntést hoztak arról, megvalósítják-e a feladatot. Ez a fajta stratégia a mindennapok során is jó vezérfonálként szolgálhat a számunkra.
Elsőként tehát érdemes megérteni a saját halogatásunk természetét. Ilyenkor három fő kérdést tartsunk szem előtt:
- Pontosan mit is halogatok el?
Ez akár egyértelműnek tűnhet, de gyakran nem az. „Halogatom a munkámat.” Rendben, de pontosan milyen jellegű munkát, milyen típusú feladatokat? Legyünk specifikusak.
- Miért halogatok?
Ne álljunk meg rögtön az első válasznál, ami eszünkbe jut, főleg, ha abban nincs valódi belátás. Tegyük fel magunknak többször ezt a kérdést, szeretetteljesen és érdeklődő attitűddel, amíg nem tudunk meg valamit a halogatásunk forrásáról.
- Milyen döntés lenne a legmegfelelőbb a számomra? Mi válna a leginkább a hasznomra?
Ha anélkül igyekszünk felülkerekedni a halogatáson, hogy nem próbáltunk előtte mögé nézni, és megérteni a hátterét, sokszor még rárakódó bűntudat is nehezítheti a vele való megküzdést (amint ez már a korábbiak során említésre került). Amennyiben azonban őszintén nyitottak vagyunk a válaszra, hamarabb láthatóvá válik, hogy az a dolog, ami mellett elköteleződtünk, tényleg megfelelő-e a számunkra.
Összefoglalva tehát, a halogatással való megbírkózáshoz a következőket célszerű végiggondolnunk:
- Saját magunkkal, a teljesítményünkkel, vagy a ránk váró feladattal kapcsolatos irracionális gondolatok, gondolati torzítások átkeretezése: Próbáljuk meg ezeket lecserélni az aktív megküzdést segítő, valósabb Legyünk magunkkal együttérzők és elfogadók.
- Stresszkezelési és érzelemszabályozási készségeink fejlesztése: relaxáció, sport, művészetterápiás módszerek, „stabilizációs gyakorlatok”, „érzelemregulációs gyakorlatok” (az alábbi blogon remek gyakorlatok találhatók), melyek segítségével érzelmeink tudatosabbá, hozzáférhetőbbé válnak. Könnyebben módosítható így az érzelmeink erőssége, az időtartamuk, könnyebben kifejezhetjük őket – ezáltal nem lesz szükség automatikusan a halogatáshoz „fordulni” a pillanatnyi öröm érdekében egy-egy kihívást jelentő helyzetben.
- Az értékeink, céljaink és a hozzájuk vezető út nyitott, megengedő attitűddel való átvizsgálása. Ha időnként mérlegeljük, milyen értékek szerint szeretnénk élni, a kijelölt céljaink aktuálisak-e még, ezek mellett el tudunk-e köteleződni és felelősséget vállalni a munkánkért, ha minden tökéletlensége ellenére el tudjuk fogadni az általunk létrehozott produktumot, egyre kevésbé lesz kézenfekvő megoldás a halogatás.
Írta:
Kanyó Irma, pszichológus
Források:
- https://www.yerepouni-news.com/2021/03/15/why-procrastination-is-about-managing-emotions-not-time/
- https://www.forbes.com/sites/carolinebeaton/2016/06/30/busy-but-getting-nothing-done-3-subtle-unconscious-ways-we-procrastinate/?sh=99c26fb74c6a
- https://www.researchgate.net/publication/320143044_Elfogadas_es_Elkotelezodes_Terapia_elmeleti_hatter_es_gyakorlati_alkalmazasok_Acceptance_and_Commitment_Therapy_Theoretical_background_and_practice
- Eckert, M., Ebert, D. D., Lehr, D., Sieland, B., & Berking, M. (2016). Overcome procrastination: Enhancing emotion regulation skills reduce procrastination. Learning and Individual Differences, 52, 10-18.
- Myrick, J. G. (2015). Emotion regulation, procrastination, and watching cat videos online: Who watches Internet cats, why, and to what effect?. Computers in human behavior, 52, 168-176.
- Rice, K. G., Richardson, C. M. E., & Clark, D. (2012, February 20). Perfectionism, Procrastination, and Psychological Distress. Journal of Counseling Psychology.
- Sagar, S., & Stoeber, J. (2009). Perfectionism, fear of failure, and affective responses to success and failure: The central role of fear of experiencing shame and embarrassment. Journal of Sport & Exercise Psychology, 31, 602– 627.