Szakmai Gyakorlat a JóLÉlek Pszichológiai Alapítványban

A JóLÉlek Pszichológiai Alapítvány egyik fő missziója, hogy pályájuk  megkezdése előtt álló diplomás pszichológusokat, illetve a végzés éveiben járó pszichológushallgatókat támogassa abban, hogy megtegyék első lépéseiket a pszichológus hivatás gyakorlásának irányában, azáltal, hogy megismerik az Alapítvány által képviselt szakmai és emberi értékeket, bevonódnak az Alapítvány együttműködő pszichológusainak tevékenységébe, továbbá  kompetenciáikhoz szabott szerepvállalásokkal maguk is hozzájárulnak az Alapítvány tevékenységéhez.  A munkánkba egyetemi keretek között, vagy egyéni megállapodás nyomán bekapcsolódó gyakornokok számára az alábbiakat tudjuk nyújtani.

SZAKMAI TEAM-MUNKÁBA VALÓ BEKAPCSOLÓDÁS

A szakmai gyakorlat legfontosabb sarokpontja a péntekenként 14.00-től 15.30-ig tartó időszak, mely az Alapítvány pszichológusainak rendszeres, személyes találkozópontja. Ekkor a gyakornoknak lehetősége nyílik az Alapítvány szupervíziós csoportjába való bekapcsolódásra, ahol az együttműködő pszichológusok beszélik meg személyes és szakmai kérdéseiket a meghívott külsős szupervizor iránymutatásával. Egyéb péntekeken pedig esetmegbeszélő/intervíziós csoportba lehet bekapcsolódni,  amikhez  lehetőség nyílik online csatlakozni, vagy pedig személyesen, az Alapítvány Műhelyében jelen lenni. Az esetmegbeszélő alkalmak helyett bizonyos  időközönként TEAM-megbeszéléseket tartunk, amikor az Alapítvány együttműködő pszichológusai, önkéntesei egyeztetnek a közös munkához, projektekhez fűződő szerepvállalásokról, egyéni és közös célkitűzésekről, felmerülő problémákról.

Mivel a JóLÉlek Pszichológiai Alapítvány másik kiemelt missziója a pszichoedukáció/pszichológiai ismeretterjesztés, így minden támogatást megadva kérjük gyakornokaink közreműködését ebben a szerepvállalásban.  

PSZICHOEDUKÁCIÓ, ISMERETTERJESZTÉS

Az ismeretterjesztéshez kapcsolódó feladatok minden esetben személyre és egyéni érdeklődésre szabottak. A pszichoedukáció formái lehetnek élményszerűek; mint pl. egy online vagy offline beszélgetés/előadás/workshop megszervezése (egyéni, vagy csoportmunkában egy ko-vezetővel), vagy pedig írásosok: érdekes, pszichológiai témájú anyag/ közérthető (blog)cikk írása.  Az így született írásokat közzétesszük honlapunkon és közösségi oldalainkon. Tapasztalataink szerint nagyon fontos frissen végzett, illetve leendő pszichológusoknak gyakorolni, hogy bizonyos szakmai témákban magabiztosan merjék kifejezni a szakirodalmi ismereteik által alátámasztott egyéni véleményüket. A blogcikkek elkészülésében minden technikai és szakmai támogatást megadunk. Mivel az ismeretterjesztés másik kiemelt platformja a közösségi média, így örömmel vesszük gyakornokaink kreatív és alkotó hozzájárulását ahhoz is, hogy közösségi virtuális platformjaink a lehető legérdekesebb és legfigyelemfelkeltőbb tartalmakkal gazdagodjanak. Támogatjuk tematikus tartalmak kidolgozását, igazodva a gyakornok érdeklődéséhez és kompetenciájához.

ESETVEZETÉS

Az ismeretterjesztésen túl tudjuk támogatni a gyakornokot abban, hogy egyéni esetvezetésben próbálja ki magát (kortárs segítői szerepkörben), amennyiben arra indíttatása mutatkozik. A gyakornok kompetenciájához igazodó eset megkeresése, szintúgy közös egyeztetés tárgyát képezi. Az esetvezetés 1 – 10 alkalmas tanácsadási folyamatot ölel fel. A gyakornok kérdéseivel fordulhat mentorához/ szakmai gyakorlatvezetőhöz és az esetmegbeszélő csoporthoz egyaránt.

EGYÉNI KEZDEMÉNYEZÉSEK

A fentieken túl támogatunk minden olyan egyéni kezdeményezést, mely illeszkedik a gyakornok érdeklődési körébe és az Alapítvány tevékenységéhez, céljaihoz is kapcsolódik. A gyakornoki program ideje jó lehetőség olyan egyéni szakmai ötletek, inspirációk megvalósítására, melyhez adott esetben a támogatás, szakmai iránymutatás, egy helyszín, bátorítás, vagy ezek összessége hiányzik a gyakornok számára.

Amit elvárunk:

  • megbízhatóság
  • nyitottság
  • kíváncsiság
  • kezdeményezőkészség
  • személyes fejlődésért való egyéni felelősségvállalás hajlandósága

Az egyetemi szakmai gyakorlat teljesítésének feltétele min. 2, a fentiek közül kiválasztott “pszichoedukációs produktum”: cikk, videoblog, online aktivitás, tematikus aktivitás a social media-ban, stb.. A megvalósításban minden szakmai és emberi támogatást megadunk. A pszichoedukációs produktumokkal eltöltött idő a gyakorlat óráiba beleszámít.

Amit nyújtunk:

  • betekintés egy pszichológiai missziójú civil szervezet életébe, céljaiba, szerepvállalásába
  • egy változatos szakmai területeken tevékenykedő pszichológus-csapat megismerése
  • tudásmegosztás
  • pszichológus hivatással kapcsolatos dilemmák és kérdések feltétele, megvitatása (igény szerint)
  • szakmai iránymutatás (igény szerint)
  • Mivel a JóLÉlek Pszichológiai Alapítvány Műhelye egy színvonalas tanácsadó központ, “rendelő” is egyben, így a gyakornok efféle közegben is megmerítkezhet
  • egyéni mentorálás
  • rugalmasság

Érdeklődik a közös munka iránt?

Egy rövid bemutatkozó és önéletrajz kíséretében a jolelekinfo@gmail.com címre várjuk azoknak a kollégáknak és hallgatóknak a jelentkezését, akiknek szemléletünk és értékeink felkeltették érdeklődésüket és szívesen működnének együtt velünk valamilyen formában