Az új év eleje az új fogadalmak ideje. Vagy annyira nem is újak? Ugyanazok a vágyak, álmok kerülnek elő, mint tavaly, meg azelőtt? Próbálkozunk, hátha idén sikerül elérni, vagy mégis új vágyaktól hajtva új dolgokat fogadunk meg? Legyenek újak vagy korábbiak, kezdetben óriási hévvel belevágunk a megvalósításba, majd szép lassan, ahogy telik az idő, a kezdeti lelkesedés elfogy. Az első néhány kudarc élménynél megtorpanunk, aztán már nem tűnik olyan fontosnak, hogy további erőfeszítéseket tegyünk, végül lemondunk a céljainkról. Törvényszerű, hogy ennek így kell lennie? Vagy mit tehetünk azért, hogy idén másképp történjen? Szeretnék bemutatni néhány ötletet, amelyek segítenek betartani az újévi fogadalmakat, vagy akár megváltoztatni szokásokat. Ha sikerül, magunkkal is elégedettebbek leszünk, és az önbecsülésünknek is jót tesz.

Újévi fogadalom

Kiindulásképp nézzük meg, milyen fogadalmak születnek ilyenkor:

– elkezdek fogyókúrázni és lefogyok,

– elkezdek valamilyen sportot űzni, eljárok edzeni rendszeresen,

– abbahagyom az ivást, dohányzást, füvezést,

– egészséges életmódot élek, többet alszom,

– jobban megnézem, mire költöm a pénzt, visszafizetem az adósságaimat,

– jobban megszervezem az életemet, kevesebbet kések el, tartom a határidőket,

– megtanulok valami újat, belekezdek egy új könyvbe, egy új nyelv megtanulásába,

– több időt töltök a családommal, barátaimmal,

– megtalálom az igazi párom, a nagy Őt,

– élvezni fogom az életem, boldogabb leszek, stb.

Vagyis szeretnénk több figyelmet fordítani fizikai jóllétünkre, egészségünkre, szeretnénk megfelelő társas kapcsolatokat, rendezett anyagiakat, törekszünk a szellemi kapacitásainkat kihasználására, és értelmesen tölteni az időt. Mindez rendben is van. Miért vagyunk mégis képtelenek betartani az új ígéreteinket egy-két hónap elteltével? Talán azért, mert elhamarkodottan teszünk ígéreteket, amelyeket sokkal inkább vágyak vezérelnek, mint tudatosan átgondolt tervek. Mit tehetünk?

  1. Visszatekintés, az előző időszak értékelése

Kiindulásképpen talán nem árt, ha visszatekintünk, és végiggondoljuk az elmúlt évet, értékeljük mi volt benne jó, és mi az, amit nem sikerült megvalósítani.  Az év elején még általában alkalmunk nyílik kicsit elgondolkozni, hol tartunk most, és merre szeretnénk továbblépni? Megünnepelhetjük előző évi sikereinket akár szakmai, akár személyes életünkben bekövetkező pozitív változásról egyen szó. Érdemes megvizsgálni ilyenkor azokat a külső és belső tényezőket is, amelyek meggátolták bizonyos céljaink elérését, és átgondolni, hogy a jövőben ezek közül melyeket, és milyen formában lehet kiküszöbölni.

  1. Reális célok, fokozatosság

Folytassuk azzal, mit szeretnénk elérni a következő évben? Vágyaink Újévi fogadalommegfogalmazása után érdemes ezeket átformálni konkrét célokká. Ha eleve olyan célokat tűzünk ki magunk elé, ami reális és a meghatározott idő alatt teljesíthető, vagyis megvalósítható, akkor kevésbé fogjuk feladni a cél elérése előtt. Ne legyen sok célunk, mert szétforgácsoljuk energiáinkat. Elég jó önismerettel kell rendelkezni ahhoz, hogy fel tudjuk mérni, kinek mi a reális és teljesíthető szint. Segít az is, ha a nagyobb célokat le tudjuk bontani kisebb részcélokra, és a fokozatosság jegyében mindig csak a következő lépésre koncentrálunk a cél eléréséhez. Így kevésbé tűnik olyan nagy falatnak, rémisztőnek az egész, másrészt lesz egy tervünk, amihez tarthatjuk magunkat. A célokat bontsuk le megvalósítandó tevékenységekre, amelyhez rendeljünk határidőket, így lesz egy tervünk, amihez képest tudjuk értékelni magunkat is, hogy hol tartunk.

  1. Pozitív hozzáállás

A következő hozzávaló a pozitív hozzáállás. Ha megfelelő önértékeléssel bírunk, akkor el fogjuk hinni magunkról, hogy képesek leszünk az adott fogadalmat megtartani, hogy sikerül elérni a vágyott változást, így jobban kitartunk elhatározásunk mellett. Ha viszont magunk is kételkedünk saját magunkban, megint oda lyukadunk ki, hogy felesleges erőfeszítésnek véljük fáradozásainkat, így végül könnyedén lemondunk a fogadalmunk teljesítéséről. Segítségül hívhatunk néhány önerősítő, lelkesítő, bátorító  mondatot, idézetet, amit nem árt, ha olyan helyre teszünk, ahol gyakran szembe találkozunk vele, ezek ismétlése erőt ad, segít az esetleges mélypontokon, megtorpanásokon túllendülni.

  1. Motiváció

Fontos lehet feltérképezni, hogy milyen erőforrások állnak rendelkezésre a megvalósításhoz. Megvan-e a vágy, a hit, az elszántság, a tettvágy, a motiváció, a kitartás. A legnagyobb belső forrásunk céljaink elérésében a saját motivációnk. Mondjuk az is egy érdekes kérdés, hogy a fogadalmunk valóban egy belülről jövő saját igény, vagy egészen egyszerűen másoknak szeretnénk megfelelni, mert ezt követeli tőlünk a környezetünk, vagy a média ezt sugallja. A kívülről jövő elvárásoknak való megfelelés esetén hamarabb feladjuk a terveinket az első kisebb kudarcok után. Viszont ha valódi belső igényünk az adott cél megvalósítása, akkor jobban kitartunk, hajlandóak vagyunk több erőfeszítést tenni, még akkor is, ha nem sikerül elsőre minden.

  1. Támogató környezet

Sokat lendíthet a támogató, segítő, lelkesítő környezet, amelyet leginkább úgy alakíthatunk ki, ha másokkal is megosztjuk terveinket. Szerencsés esetben találunk még olyan társakat is, akik hasonló változtatást terveznek a jövőben, így könnyebb együtt lelkesíteni egymást a nehezebb, vagy épp a felemelő pillanatokban. Ezen túlmenően a környezet képes egyfajta kontrolláló szerepet is betölteni, hiszen sokkal nehezebb feladni valamit, ha azt mások előtt kell megtenni, mint ha csak saját magunknak kellene bevallani. Érdemes továbbá tudatosan elkerülni azokat a helyzeteket, ahol csábításnak vagyunk kitéve, ahol korábbi berögződött viselkedésünk újra automatikusan aktiválódik.

  1. Elkezdeni, csinálni, felmerülő nehézségek kezelése

Újévi fogadalomA változások elérésének legbiztosabb módja, ha elkezdjük csinálni az eltervezett tevékenységeket. A mindennapokban eleinte nehéz lehet az új szokás kialakítása, de minél többet gyakoroljuk, annál gyorsabban hozzászokunk. A kutatások szerint átlagosan 21 nap kell legalább az új szokások kialakításához. Előfordul, hogy elhatározásaink elé akadályok kerülnek, vagy nem olyan gyorsan történnek a változások, mint ahogy szeretnénk, esetleg mégis, valamely elkerülendő dolgot újra megteszünk. Ilyenkor ne legyünk túl szigorúak, és egyetlen visszalépés miatt ne adjuk fel az addig elért eredményeket, hanem folytassuk tovább az eredeti célok elérését. Ne feledjük, a céljaink teljes feladása a legnagyobb kudarc, nem egy átmeneti visszalépés, vagy egy kis megtorpanás.

  1. Jutalmazás, eredmények elismerése

Végül ne felejtsünk el kellőképpen vonzó jutalmakat kitűzni magunknak a célok megvalósulása esetére. Már a részcélok elérése is jutalmat érdemel. Így, ha minden kötél szakad, még akkor is marad valami motiváló a fogadalmak betartására. Lehet, hogy pont ez fog segíteni egy nehezebb időszakon túljutni. Az ünneplés se maradjon el a kívánt eredmény elérésekor. Jóleső érzés ilyenkor a megelégedettség, és milyen kellemes érzés begyűjteni mások elismerését. Önbecsülésünk ettől a belső elégedettségtől és a külső visszajelzésektől jelentősen nőhet, és minden bizonnyal ismét gazdagabbak lettünk önismeret terén is fáradozásaink során. Törekedjünk hát fogadalmaink betartására, és kitartást mindenkinek hozzá! Boldog Új Évet!