Kis leckék az önbecsülésről 2.
Amikor elhatározzuk magunkat, hogy párt keresünk, már az első pillanattól fogva fokozottan előtérbe kerül az önbecsülésünk. Az egész párkeresés folyamatát befolyásolja és végül a megfelelő partner kiválasztásában is szerepe van. Másik oldalról, az elért siker vagy kudarc általában jelentős mértékben visszahat, és ebben a kölcsönösen oda-vissza ható folyamatban alakul az önbecsülésünk.
Mint ahogy egy előző posztban írtam, az önbecsülés nem egy állandó szinten van, hanem folyamatosan változik a bennünket érő hatások következtében. Az önbecsülésünk ugyanis szorosan összefügg az érzelmi életünkkel. A párkeresés során viszonylag sűrűn találjuk magunkat olyan helyzetben, ahol megmérettetésre kerülünk mind önmagunk, mind mások előtt, és a kapott vagy vélt visszajelzések befolyásolják, hogyan értékeljük magunkat. Saját önértékelésünk viszont befolyásolni fogja későbbi választásunkat, viselkedésünket. Szóval ördögi kör ez.
1. Az önszeretet szerepe: Alapvetően a párkeresésnek mindenki úgy indul neki, hogy szeretnék találni egy társat, aki tetszik nekem, akit el tudok fogadni, és akinek én is tetszek, és aki elfogad. És már itt, ezen a ponton szükséges az, hogy én szeressem önmagam, vagyis egy szerethető és elfogadható személynek tartsam magam. Ha azt hiszem, nem vagyok szerethető, akkor itt megpecsételődik a párkeresés sorsa, hiszen bárhogyan is próbálkoznak, nem fogom elhinni, hogy engem valaha valaki is szerethet. Nem fogok bízni a sikerben, el se kezdem a párkeresést, hiszen úgyse találok olyat, aki engem szeretne, vagy észre sem veszem mások közeledését, mert fel se merül bennem, hogy potenciális párként tekintenek rám… Ismerős?
Az ilyen személyek párkapcsolatban elképzelhetetlennek tartják, hogy őket kizárólag önmagukért szeresse valaki, ezért gyakran gyanakvóak, hogy a partnerük valamilyen más ok miatt akar velük lenni. Ha sikerül mégis a bizalmukba férkőzni, akkor is azt fogja érezni egy kapcsolatban, hogy ő nem tud megfelelni mások elvárásainak, nem érdemli meg a másikat, csak csalódást fog okozni. Szóval próbáljuk meg szeretni magunkat, mert csak így fogjuk elhinni azt, hogy mások is képesek erre.
2. Az önkép szerepe: A saját magamról kialakított kép abban fog szerepet játszani, hogy milyen párt választok ki. Általában az ember aszerint választja meg partnerét, hogy ő saját magát milyennek ítéli meg. Mindenkinek van egy belső képe önmagáról, amelynek része az is, hogy milyen társat tud elképzelni maga mellett. A kialakult értékrendnek megfelelően igyekszik választani. Ez már egy olyan szűrőként szolgál, ami néha túlságosan is merev. Gyakran a sokdiplomás sikereket elért nő olyan kritériumokat támaszt a férfiak felé, amely szinte elérhetetlen számukra, mert az önképüknek az felel meg, hogy csak egy hasonlóan sikeres férfi lehet az oldalukon. Vagy a nagyon szép nők gyakran panaszkodnak arról, sokan meg sem próbálnak közeledni feléjük, mert azt gondolják róluk, hogy elérhetetlenek. Ezek a szituációk mind az önképből fakadó hiedelmeknek köszönhetőek, amelyek ily módon akadályozhatják a párkeresést.
Egy párkapcsolatban szükségünk van arra, hogy szeressenek bennünket, valamint, hogy úgy érezzük, értünk valamihez, és ezért értékeljék, megbecsüljék tudásunkat. Óhatatlanul is olyan társat fogunk választani, akitől megkapjuk a szeretetet és a megbecsülést, ezáltal folyamatosan nőhet az önbecsülésünk. Nem árt azonban tisztában lenni azzal, milyen kép alakul ki másokban rólunk, és milyen a saját magunkról alkotott képünk. Jó, ha a két kép nagymértékben megegyezik. Fontos, hogy ne a mások elvárása szerint kialakított képnek próbáljunk megfelelni, hanem próbáljuk meg saját magunkat adni, a saját belsőnkből eredő célokat követni és kitartani döntésünk mellett. Legyünk tisztában erényeinkkel és hibáinkkal is, és ezeket vállaljuk fel.
3. Az önbizalom szerepe: Az önbecsülésünk folyamatos megfelelő szinten tartásához, és erősödéséhez szükségesek a küzdelmen, kitartáson keresztül elért célok mellett az apró mindennapi sikerek is, amelyek tevékenységeinkből fakadnak. Önbizalom híján nem fogunk belekezdeni, belevágni dolgokba, nem történnek velünk az események, nem lesznek pozitív, se negatív élményeink, csak nézzük, ahogy elmúlik az élet, és nem történik semmi. Párkeresés során új helyzetekben, többnyire ismeretlen személyeknek kell, hogy valami tetszőt produkáljunk, és ez nem kis feladat annak, akinek nincs önbizalma. A kezdeményezés, a hódítás viszont önbizalom nélkül sajnos nem megy.
Megszólítani egy ismeretlent, rámosolyogni, vagy akár csak a szemébe nézni, persze mind kockázatos dolog, hiszen nem tudjuk előre, milyen fogadtatásban részesülünk, de ha meg se próbáljuk, kizárjuk a lehetőségét egy kapcsolat elindulásának. Valójában mi történhet, ha mégse sikerül? Nem hiszem, hogy szégyenkezve, szemlesütve kellene eloldalogni. Elég, ha tudomásul vesszük, hogy nem mindenkinek tetszhetünk. Ha megfelelő önbecsüléssel rendelkezünk, egy visszautasítás nem fogja megingatni az önbizalmunkat annyira, hogy feladjuk. Sajnos viszont elég sokan felhagynak a kereséssel néhány kezdeti kudarc után, pedig igazából itt is a gyakorlat teszi a mestert. Eleinte érdemes kevésbé nagy téttel rendelkező ismeretségeket kezdeményezni, és a kezdeti sikerek után lassan növekedni fog az önbizalmunk. A kapott pozitív visszajelzések pedig hatalmas adag pozitív energiával töltenek fel, ami újabb lendületet ad a további cselekvésekhez. Itt is igaz a régi mondás: kockázat nélkül nincs siker. Keressük tehát az önbizalom-növelő helyzeteket és lépjünk a tettek mezejére!