A néhány hete kirobbant háború folytán hirtelen számtalan baljós hír került ki az internetre. A híradó, a közösségi terek: instagram, facebook, TikTok, Twitter, mind egytől egyig a két háborús fél lépéseit ecseteli szinte óráról órára. Nekünk, mint a politikai életben kevésbé jártas embereknek nehéz elkülönítenünk az álhíreket a megbízható forrásoktól.
Mit tegyünk, ha akaratunk ellenére az eddig követett híroldalak már csak a háborús összecsapásokról, spekulációkról írnak? Hogyan kerüljük el őket? Vajon figyelmen kívül tudjuk-e hagyni ezeket a cikkeket? Meg tudjuk állni, hogy ne klikkeljünk rá? És, ha sikerül is elkerülnünk a közösségi terekben az álhíreket, mit tehetünk abban az esetben, ha a buszon, villamoson, metrón fültanúi vagyunk utastársaink beszélgetéseinek, amelyben a háborús történéseket ecsetelik és a jövőben bekövetkező események valószínűségét taglalják?

Vannak azok a személyek, akik gond nélkül kizárják a különböző információkat tudatukból, míg mások egyre többet és többet engednek be, míg végül gondolataik fogságába esnek.

Milyen következményei lehetnek, ha Téged is hatalmába kerítenek a negatív gondolatok?

Amikor a negatív gondolatok elurakodnak rajtunk, akkor egy ruminatív tendencia alakul ki, amely magába foglalhatja a múltbéli vagy jövőbeli eseményekkel kapcsolatos folyamatos gondolkodást. Így tehát azon rágódni, hogy milyen jövővel is nézünk szembe, milyen következményekkel jár a háború saját országunkban csak spekuláció, azonban mi magunk egy öngerjesztő körbe lépünk be. A passzív gondolkodás pedig negatív hatással van mentális egészségünkre. A folyamatos negatív gondolatok szorongást, depresszív hangulatot is előidézhetnek. A rumináció negatív hatását az agyi folyamatokban végzett vizsgálatok is igazolják. Rágódáskor a prefrontális kéreg aktivitás csökkenést mutat, míg az amygdala fokozottabb működést. A csökkent figyelmi kontroll növeli a negatív érzelmeket stressz hatás esetén, ami pedig a ruminációt fokozza, és mindez depresszív hangulatot eredményezhet.

Mi segíthet abban, hogy ne merüljünk el a negatív gondolatainkban?- Egy hatékony technika
A Covid járvány kapcsán már megtapasztalhattuk a bizonytalanságot, az ezzel járó stresszes gondolatokat, és azt is, hogy a jövő kiszámíthatatlanságából adódó negatív képzetekkel valamilyen formában meg kell küzdenünk.

Az egyik ilyen technika lehet a tudatos jelenlét, amelyet a most dúló háború során ismét elő vehetünk és alkalmazhatunk annak érdekébe, hogy a szorongásunk, depresszív hangulatunk csökkenjen, vagy csak megelőzzük a rosszkedvet.
A mindfulness technika, tulajdonképpen egy meditációs eszköz, amely az alkalmazók körében segíti lecsendesíteni a gondolataikat, így tehát, ha nem is lesz kevesebb stressz az életükben, de megtanulnak megküzdeni a negatív képzeteikkel.
A tudatos jelenlét, mint módszer alkalmazásának jótékony hatását és elterjedtségét igazolja, hogy az Egyesült Királyság területén számos intézményben elérhető és leginkább alkalmazott technika.

Magyarországon a mindfulness gyakorlatok elsajátításában a pszichológus szakemberek mellett, a különböző könyvek, illetve online tanfolyamok lehetnek segítségünkre.
Néhány ingyenesen elérhető meditációt is találhatunk a youtube-n, vagy, ha tovább szeretnénk tájékozódni a témában, akkor akár TED előadást is találhatunk az interneten.

Összegezve a tudatos jelenlét meditációs módszer
hatékonyságát:

• a relaxáció egyik ismert eszköze
• jótékony hatással bír egészségünkre
• segít tudatosan jelen lenni a jelenben

Írta: Csubák-Varga Eszter pszichológus