A legutóbbi testmozgással kapcsolatos bejegyzésben arról olvashattál, hogy mely tényezők okozhatnak nehézséget, ha rászánod magad, hogy aktívabb életmóddal tegyél egészségedért. Ahogy ígértem, ezúttal felsorolok néhány apróságot (a teljesség igénye nélkül), amelyekre odafigyelve nagyobb eséllyel marad fenn az érdeklődésed és a kitartásod, (különösen, ha most akarod elkezdeni).
- Ha idén nyárra szeretnél beachbodyt, kezdj el gyúrni tavaly nyáron!
Nadekomolyan…
- A saját ízlésednek megfelelő mozgásformát válassz! Ha utálsz futni, ne fuss! Ha nem érzed jól magad fürdőruhában, vagy félsz a víztől, ne ússz! Nézz szét az interneten, ha teheted, nézz meg különféle edzéseket. Biztos, hogy megtalálod a neked valót. Egy a lényeg: élvezd, amit csinálsz.
- Lassan indulj, és ne lőj túl a célon! (Bocs, a képzavarért). Senkit nem kell legyőznöd. Magadat sem kell legyőznöd. Fontos, hogy reális elvárásokkal és célokkal kezdj bele, és annyi szabadidőt szánj a sportra, amennyit valóban rá tudsz fordítani. Tervezz tudatosan, és találd meg az arany középutat!
- Légy következetes, aztán légy rugalmas! Fontos, hogy tudatosan tervezd, és a napirendedbe illeszd a mozgást, ugyanakkor nem kell, hogy bűntudatot érezz, ha egy gyilkos nap után nem érzel magadban elég erőt a sportoláshoz. Ilyenkor menj el sétálni, vagy egyszerűen csak pihend ki magad!
- Kezdetben jó lehet, ha közösségbe jársz, de legalább egy edzőtársat találsz. Ez a kezdeti lelkesedés lankadását követően segíthet túljutni a holtpontokon, csökkenti a rosszul kivitelezett mozgásból adódó sérülések esélyét, és társaságban gyorsabban telik az idő.
- Találd meg a módját, hogy a belső jutalmazó rendszered is honorálja az elért sikeridet! Erre jó módszer lehet, ha naplót vezetsz, és később visszaolvasod, hogy honnan hova jutottál. Emellett jó, ha minden alkalommal szánsz időt arra, hogy tudatosítsd, aznap mit értél el. Végtére is magadért csinálod.
- Edzés közben hallgass olyan zenét, ami felpörget, vagy használj vizualizációs technikákat, és egyéb „elme-trükköket”! (Ha utóbbi érdekel, a bejegyzés alatti linkre kattintva olvashatsz róla). Mindkettő segíthet a figyelmed fókuszálásában, a teljesítményfokozásban és holtpontokon való túljutásban.
- Végül a legfontosabb: Kezdj el mozogni!
A következő – és a témával kapcsolatos utolsó – bejegyzésben az érem másik oldaláról: az edzésfüggőségről, a testképzavarokról, és az ezekkel kapcsolatos pszichés vonatkozásokról olvashatsz majd.
Ha többet szeretnél tudni a fent említett mentális technikákról, ide klikkelj:
http://sportpszicho.blog.hu/2010/01/25/kriszta_kepzeld_el_nehany_szo_az_imaginaciorol