A természetben végzett testmozgás, különösen a túrázás és erdőfürdőzés, számos pozitív hatással lehet mentális egészségünkre és jóllétünkre. Három friss tanulmány eredményeit összegezve nézzük meg, milyen előnyökkel járhatnak ezek a tevékenységek:
Téli túrázás
A téli időszakban különösen jellemző, hogy hajlamossá válunk bezárkózva, a négy fal között tölteni időnk jelentős részét. A kutatók azonban azt találták, hogy bizony nagyon is érdemes jól felöltözni és kimozdulni a természetbe ilyenkor is, ugyanis azok, akik rendszeresen jártak túrázni az alábbi pozitív hatásokat tapasztalták:
- Javult az alvásuk minősége és mennyisége
- Csökkent a stressz-szintjük.
A hosszú távú gyaloglás
Egy átfogó szakirodalmi áttekintés szerint a hosszú távú gyaloglás (12 km-nél hosszabb, és/vagy több napos) pozitív kapcsolatban áll a mentális egészséggel, különösen az érzelmi distressz csökkentésével. Ez azt jelenti, hogy az érzelmi vagy személyes nehézségek leküzdésére különösen alkalmas a hosszú távú gyaloglás.
Érdemes időt szánni a túrázásra, gyaloglásra, mert a kutatók azt találták, hogy a hosszabb túrák jobb hatással lehetnek a mentális problémákra, mint a rövidebbek.
Ennek okai között szerepelhet:
- Az önmagunkra fordított idő,
- Az elmélyülés lehetősége,
- A személyes erősségek felfedezése.
Az utóbbi időben – nem véletlenül – ismét újra növekvő érdeklődés mutatkozik a zarándokutak iránt, de ha Magyarországon maradnánk, a Kéktúra útvonalán is biztosan találunk számunkra megfelelő szakaszt.
Erdőfürdőzés
Az erdőfürdőzés, vagy japán nevén shinrin-yoku, egyre népszerűbb természetközeli tevékenység, amely jelentős pozitív hatással lehet mentális egészségünkre és jóllétünkre. De vajon milyen konkrét előnyökkel jár ez a gyakorlat, és miben különbözik egy egyszerű erdei sétától? Nézzük meg közelebbről!
Mi is az az erdőfürdőzés?
Az erdőfürdőzés lényege, hogy csendben, lassan sétálunk az erdőben, miközben tudatosan figyelünk az érzékszerveinkre és a környezetünkre. Nem sportteljesítményről van szó, hanem arról, hogy teljesen belemerüljünk a természet élményébe – hallgassuk a madarak énekét, érezzük a fák illatát, figyeljük meg a fény játékát a leveleken.
Milyen hatásai vannak?
Egy nemrég végzett kutatás szerint az erdőfürdőzés számos pozitív változást eredményez:
- Jelentősen csökkenti a szorongást és a negatív érzelmeket
- Növeli a pozitív érzelmeket és a vitalitást
- Javítja a hangulatot, csökkenti a feszültséget és a depressziós tüneteket
- Fokozza a tudatos jelenlétet (mindfulness) és a természettel való kapcsolódás érzését
A hatások mértéke nagyobb volt, mint egy hasonló időtartamú erdei túra esetében. Az erdőfürdőzés tehát többet nyújt, mint egy egyszerű séta a zöldben.
Miért olyan hatásos?
A kutatók szerint több tényező együttes hatásáról van szó:
- A természetben töltött idő önmagában is jótékony hatású
- A lassú, meditatív séta segít ellazulni és kikapcsolni a stresszes gondolatokat
- Az erdő illóanyagai, különösen a fenyőfélék által kibocsátott terpének pozitívan hatnak az immunrendszerre
- A tudatos jelenlét gyakorlása fokozza az élmény intenzitását
Kinek ajánlott mindez?
A túrázás és az erdőfürdőzés különösen hasznos lehet:
- Stresszes, városi életmódot élőknek
- Szorongással vagy depresszióval küzdőknek
- Azoknak, akik szeretnének jobban kapcsolódni a természethez
- Bárkinek, aki szeretne feltöltődni és javítani mentális egészségén
Összességében mindhárom tanulmány alátámasztja, hogy a természetben végzett testmozgás, legyen az hosszú távú gyaloglás, erdőfürdőzés vagy téli túrázás, jelentős pozitív hatással lehet a mentális egészségünkre. Azonban azt fontos megjegyezni, hogy önmagukban nem elegendőek súlyosabb mentális problémák kezelésére. Amennyiben a szorongásos, depressziós tünetek huzamosabb ideig fennállnak, nem csökkennek, a mindennapi életet befolyásolják, mindenképpen érdemes pszichológusi segítséget kérni.
Ha még nem vagy járatos az erdőjárásban, érdemes kipróbálni vezetett csoportos foglalkozás keretében, de egyénileg is gyakorolható azok számára, akik már felkészült túrázók. A lényeg, hogy hagyjuk magunk mögött a hétköznapok rohanását, és engedjük, hogy a természet gyógyító ereje átjárjon minket. Ezek a tevékenységek költséghatékony és könnyen hozzáférhető módjai lehetnek a stressz csökkentésének és a jóllét javításának. Próbáljuk ki mi is – a természet vár ránk!
A cikk írója: Adorján Fanni, pszichológus gyakornok
Irodalom:
Anzman-Frasca, S., Drozdowsky, J., Zayatz, C., & Holmbeck, K. (2023). Effects of a randomized controlled hiking intervention on daily activities, sleep, and stress among adults during the COVID-19 pandemic. BMC Public Health, 23(1), 892.
Mau, M., Aaby, A., Klausen, S. H., & Roessler, K. K. (2021). Are long-distance walks therapeutic? A systematic scoping review of the conceptualization of long-distance walking and its relation to mental health. International Journal of Environmental Research and Public Health, 18(15), 7741.
Muro, A., Mateo, C., Parrado, E., Subirana-Malaret, M., Moya, M., Garriga, A., … & Sanz, A. (2023). Forest bathing and hiking benefits for mental health during the COVID-19 pandemic in Mediterranean regions. European Journal of Forest Research, 142(2), 415-426.